Różne rodzaje drewnianych podłóg – jak je wybrać?

Wybór pięknej, drewnianej podłogi do własnego mieszkania okazuje się prosty tylko do momentu, w którym wchodzimy do sklepu sprzedającego deski podłogowe. W tej chwili nierzadko mnogość wyboru przyprawia nas o prawdziwy zawrót głowy – różne kolory, odcienie, grubości desek, różne odmiany drzew, z jakich są one wykonane – jak się w tym wszystkim połapać i wybrać najodpowiedniejsze deski pod podłogę w swoim domu?

3 ważne punkty w wyborze desek podłogowych

Grubość deski. Każda z desek przeznaczonych na drewnianą podłogę ma różną grubość. Może to być deska cienka, średnio gruba, lub sięgająca nawet kilkudziesięciu milimetrów. Im grubsza deska tym większa jej wytrzymałość i twardość, co sprawia, że lepiej sprawdzi się ona w mieszkaniach i pomieszczeniach, w których zakłada się duże obciążenie podłogi. Na stronach producentów i dystrybutorów jak np. https://decolan.pl łatwo jest znaleźć informacje o tym, jaką konkretną deskę wybrać do jakiego pomieszczenia. Grube deski – to salony, biura i pomieszczenia, w których obciążenie podłóg będzie bardzo duże. Pokoje dzieci i przedpokoje – deski średnio grube, bardziej elastyczne.

Typ drzewa, z jakiego wykonano deskę. To ważny element determinując podatność desek na wyginanie się czy szybsze starzenie. W kategorii podłogi drewniane Trójmiasto znajdziemy deski z drzew polskich, europejskich i egzotycznych, a każde z wybranych drzew ma inne parametry i właściwości, o których warto dowiedzieć się więcej.

Kolor i spójność z resztą mieszkania. Element estetyczny: jeśli wybieramy podłogę do wnętrza, w którym np. meble będą czarne, dobrze byłoby zachować pewien kontrast kolorystyczny i dobrać do niego podłogi drewniane jaśniejsze. To nada wnętrzu spójności i sprawi, że nie będzie ono sprawiało wrażenia zlewającej się ze sobą całości.

Jak wybrać markę, sprzedawcę i ekipę do ułożenia podłogi?

Istotnym punktem w wyborze podłóg drewnianych jest także przemyślana decyzja co do firmy i marki podłóg oraz ekipy, która profesjonalnie zajmie się ich ułożeniem. Czym się kierować? Po pierwsze należy wziąć pod uwagę firmy lokalne, jeśli jesteśmy np. z Gdańska czy Gdyni to szukamy firm działających w pobliżu jak np. https://decolan.pl/podlogi-drewniane,22,pl.html, które dodatkowo wyróżniają się dużym doświadczeniem i mają już za sobą szereg wykonanych instalacji podłogowych. Dobrze jest upewnić się co do opinii klientów o danej firmie, przewertować popularne strony opiniotwórcze i sprawdzić czy poprzedni klienci są zadowoleni, a także przejrzeć na stronie internetowej portfolio. Z portfolio marki/firmy można łatwo wywnioskować czy zajmuje się ona tylko standardowymi realizacjami, czy może w swojej historii wykonywała również podłogi drewniane nietypowe, dostosowywane do wymagań zamożniejszych klientów. Takie realizacje dadzą dobry odbiór firmy i pozwolą bliżej przyjrzeć się technicznym umiejętnościom zatrudnianych przez nią fachowców. Na koniec warto zadbać o podpisanie umowy zarówno na zakup desek na podłogi drewniane, jak i na ich precyzyjne ułożenie.