Problem operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet jest wciąż aktualny.
W głównej mierze przyczyną powstawania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet są urazy porodowe, osłabienie i rozluźnienie aparatu więzadłowo-mięśniowego, oraz zaburzenia hormonalne.
Do tego mogą dochodzić kolejne, bardziej drastyczne problemy, jak zwężenie cewki, uszkodzenie zwieraczy pęcherza, utrzymujące się zakażenie dróg moczowych.
W tym drugim przypadku konieczne będzie zastosowanie cewnika Foleya, którego działanie zostało szerzej opisane w tym miejscu.
Zakładanie takiego cewnika polega na wprowadzeniu go do cewki moczowej, a następnie do pęcherza końcówki cewnika zakończonej balonikiem. Oczywiście cała procedura odbywa się w jak najbardziej sanitranych warunkach. Aseptyczność jest wymagana, aby do pęcherza nie dostało się zakażenie.
Taki cewnik pozwala wyprowadzać mocz z pęcherza. Mocz trafia do specjalnych pojemników: w przypadku pacjentów mogących poruszać się samodzielnie, stosuje się worek do zbiórki moczu na nogę, a u osób leżących jest on zwykle przymocowany do łóżka.
Dodajmy, że nowoczesną metodą oczyszczania cewników moczowych jest stosowanie preparatu Uro-Tainer – przeznacoznych do pielęgnacji cewnika moczowego. To nowoczesne środki przeznaczone do usuwania zwapienia cewnika, osadu zbierającego w świetle kanału oraz usuwające skutki zakażenia, jeśli do niego dojdzie.
Twórcy i praktycy stosujący produkt zachęcają do wykorzystywania tego typu środków aby ulżyć kobietom w cierpieniach, a także zadbać o ich zdrowie.