Narciarstwo skitourowe – co to jest?

Narciarstwo skitourowe, inaczej skitouring, ma dzisiaj coraz więcej fanów. Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie?

Czym tak naprawdę jest narciarstwo skitourowe?

Jazda na nartach to nie tylko doskonale przygotowane stoki oraz wyciągi w popularnych miejscowościach turystycznych. To również wyprawianie się poza utarte szlaki, aby podziwiać góry z innej perspektywy.

Narciarstwo skitourowe, które określane jest również skitouringiem, stanowi połączenie narciarstwa oraz turystyki górskiej. Narciarze skitourowi odwiedzają wtedy zarówno popularniejsze miejsca, jak również rzadko uczęszczane zakątki. W związku z tym nie tylko zjeżdżają, ale także podchodzą pod zbocza. Dzięki temu dyscyplina ta z pewnością przypadnie do gustu tym osobom, które lubią piękne widoki i niezależność, a także są gotowe do podejmowania ryzyka.

Warto pamiętać o tym, że jazda tego rodzaju może być niebezpieczna. Wynika to z faktu, że pokonywanie zaśnieżonych zboczy może wywołać ryzyko lawiny. Także łatwiej wtedy o kontuzje. Dodatkowo, warto wskazać, że konieczna jest odpowiednia kondycja – narciarstwo skitourowe jest bardziej wymagające niż zwykle zjazdy po wyznaczanych trasach. W związku z tym tego typu aktywność nie jest przeznaczona dla każdego.

Ważny dobry sprzęt skitourowy

Do skitouringu konieczne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu, który będzie sprawdzał się podczas przemierzania ośnieżonych stoków. Sprzęt narciarski tego typu ma pozwalać zarówno na podchodzenie, jak również na zjazdy. Co wybrać?

Podstawa to specjalne narty skitourowe. W porównaniu ze zwykłymi nartami zjazdowymi mają one niższą wagę, a także są bardziej miękkie i szersze, dzięki czemu umożliwiają poruszanie się po sypkim, nieubitym śniegu. Są one również wyposażone w tak zwany rocker, czyli wygięcie na czubkach.

Konieczne będzie także zakupienie wiązań oraz butów skitourowych dostosowanych do nart. Buty muszą być dobrze dopasowane, by nie powodować bólu, obtarć. Do skitouringu stosuje się dwa typy wiązań – szynowe oraz TLT (pinowe, kłowe).

Foki – niezbędne wyposażenie do skitouringu

Warto także wskazać, że skitouring wymaga zakupienia sprzętu do podchodzenia pod zbocza. W tym celu stosuje się specjalne foki do nart.

Foki to pasy umieszczane na ślizgach nart – ich spodniej stronie. Ich zadaniem jest umożliwienie podchodzenia. Foki zbudowane są ze specjalnych tkanin (naturalnych lub syntetycznych) z włosiem. Zapobiegają one ześlizgiwaniu się nart.

Podsumowując, skitouring to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą czerpać z narciarstwa jeszcze więcej satysfakcji!

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.