Coroczne ubezpieczanie samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi co 12 miesięcy odnawiać polisę OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co ciekawe, cena za składkę nie jest stała. Dla każdego kierowcy ubezpieczyciel indywidualnie wylicza koszty ochrony. Jakie czynniki wpływają na wysokość składki za ubezpieczenie OC? Sprawdź!
Ubezpieczenie OC – od czego zależy Twoja składka?
Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa obowiązująca w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każdy poszkodowany w kolizji uczestnik ruchu drogowego może otrzymać środki na pokrycie szkody osobowej albo materialnej. Co ciekawe, zakres polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że wszystkie towarzystwa oferują niemal identyczne warunki. Mimo tego, ceny poszczególnych usług znacząco się od siebie różnią.
Wysokość kwoty widniejącej na umowie z ubezpieczycielem uzależniona jest od wielu czynników. Ubezpieczyciel przygotowujący ofertę dla danego klienta bierze pod uwagę między innymi: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce jego zamieszkania, stan cywilny, markę i model samochodu, rok jego produkcji, przebieg, pojemność silnika, moc. Większość towarzystw umożliwia rozbicie płatności na raty. Pamiętaj jednak, że wybór takiej opcji oznacza dodatkowe koszty w skali roku.
Zniżki dla doświadczonych kierowców
Kierowcy z wieloletnim doświadczeniem niemający na swoim koncie stłuczek mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Do ich wyliczania służy system bonus-malus. Przeważnie jeden rok bezszkodowej jazdy oznacza 10% ulgi. Najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy.