TOP
Standardowe i niestandardowe wykonania siłowników

Standardowe i niestandardowe wykonania siłowników

Siłownik pneumatyczny to element wykonawczy, który wykazuje ruch liniowy. Za jego pomocą energia czynnika roboczego przetwarzana jest na energię mechaniczną ruchu posuwisto-zwrotnego. Siłowniki te znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Podział siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne podzielić można ze względu na rodzaj oraz wykonania tłoczyska. Wyróżnia się siłowniki z tłoczyskiem jednostronnym, przechodzącym lub też zabezpieczonym przed obrotem. Określić można również charakter działania siłownika, które może być jednostronne lub dwustronne. Znaczenie ma również sposób powiązania siłownika z elementem współpracującym.

Powiązanie może być tłoczyskowe lub beztłoczyskowe. Równie istotna jest liczba położeń roboczych. Siłowniki mogą być dwupołożeniowe, wielopozycyjne lub krokowe. Można je podzielić także ze względu na kierunek wykonywanego ruchu. Wyróżnia się siłowniki linowe z prostoliniowym ruchem wózka napędowego lub tłoczyska, a także siłowniki wahadłowe z ruchem obrotowym wałka napędowego.

Standardowe siłowniki

Standardowe siłowniki pneumatyczne to na przykład siłowniki dwustronnego działania, posiadające tłoczysko jednostronne. Wyposażone są również w magnes na tłoku. Wykazują amortyzację pneumatyczną oraz mechaniczną na tłokach o określonej średnicy. Do standardowych urządzeń należą również siłowniki dwustronnego działania z tłoczyskiem jednostronnym.

One także posiadają magnes na tłoku oraz amortyzację pneumatyczną. Siłowniki zazwyczaj wyposażone są w czujniki magnetyczne półprzewodnikowe i kontaktronowe, a także mocujące uchwyty. Czujniki magnetyczne razem z magnesem stałym tłoku montowane są na siłowniku. Dzięki temu w dowolnym punkcie skoku możliwa jest bezdotykowa sygnalizacja położenia tłoka.

Siłowniki niestandardowe

Niektóre siłowniki mogą być specjalnie dostosowane do wszelkich zaleceń klienta. W tym celu wykonuje się siłowniki według określonych wymagań użytkownika, w szerokim zakresie skoków i średnic, w tym również najbardziej nietypowych. Wykorzystać można zarówno materiały standardowe, jak i rozmaite stopy.

W tym celu stosuje się na przykład stopy miedzi, w postaci brązu lub mosiądzu. Doskonale sprawdzają się również stale węglowe, kwasoodporne czy nierdzewne, a także wiele innych. Siłowniki uzupełnione mogą być również o powłoki lakiernicze, szczególnie odporne na pracę w rozmaitych środowiskach, w tym również agresywnych.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Categories Ciekawe
doniczki balkonowe technorattan grill gazowy indiana grille warszawa