TOP

Jakie schody i balustrady do domu?

Schody oraz balustrady są nie tylko elementem funkcjonalnym każdego domu, ale mogą też być jego ozdobą. Ponieważ zazwyczaj znajdują się tuż obok wejścia, zwracają uwagę gości i warto aby były starannie dopasowane do stylu całego wnętrza. Oczywistym jest też fakt, ze schody muszą być dostosowane do wieku i możliwości fizycznych mieszkańców aby były wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

 

Materiał

O tym czy nasze schody będą trwałe, funkcjonalne i przede wszystkim ładne decyduje materiał z których je wykonamy. Najczęściej wybieranym surowcem jest drewno: polskie gatunki drzew liściastych (dąb, buk, brzoza, wiśnia, klon) oraz rzadziej gatunki egzotyczne (mahoń, tek). Zdarza się, głównie z powodów ekonomicznych, wykonuje się schody z drzew iglastych (są mniej twarde, a więc i mniej trwałe od liściastych). Drewno powinno być wolne od sęków, gęsto usłojone, koniecznie wysezonowane.  Optymalnym rozwiązaniem jest zabezpieczone ich lakierem, mniej wytrzymałą opcją jest pokrycie olejem do drewna.

 

Rodzaje schodów

Schody wewnętrzne dzielimy ze względu na ich konstrukcję. Decyzja o tym jakie schody będziemy mieć w domu, powinna być dokonana już na etapie projektu domu lub najpóźniej w trakcie budowy. Później będzie to znacznie utrudnione ze względu na rozmieszczenie pomieszczeń oraz dostępną przestrzeń.

Najczęściej projektuje się schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe lub łamane. Najtańsze i najprostsze w swojej konstrukcji są schody wewnętrzne jednobiegowe, mogą być niewygodne dla osób starszych lub chorych ale zajmują najmniej miejsca.

 

Można pokusić się o schody dwubiegowe oraz łamane, wyróżnia je charakterystyczny spocznik, co poprawia komfort ich użytkowania. Schody dwubiegowe najczęściej są podzielone przez spocznik na dwie równe części.

 

Balustrada

Zwieńczeniem każdych schodów jest balustrada, ona dla schodów jest tym czym rama dla obrazu. Mamy tu szerokie pole do popisu, możemy zdecydować się na przykład na tradycyjną balustradę z drewna, minimalistyczną ze szkła, nowoczesną ażurową z blachy czy też ciętą laserowo.

Według tradycyjnej definicji balustrada, to element mający zapewnić bezpieczne poruszanie się po schodach. Jednak dziś jest to definicja niepełna i nie oddająca w pełni funkcji balustrady, ze względu na bogaty wachlarz wzornictwa oraz stosowane materiały, dziś balustrada jest elementem łączącym schody z całym wnętrzem. W znacznej mierze to właśnie od tego z czego i jak jest wykonana zależy, czy schody staną się elementem tła czy też będą dominującym elementem dekoracyjnym.

Autorem artykułu jest firma Katzy specjalizująca się w produkcji schodów drewnianych na zamówienie.

Categories Dom i Wnętrze
skrzynia ogrodowa z technorattanu technorattan stół meble wypoczynkowe ogrodowe