TOP

Rodzaje i typy tokarek

Decydując się na zakup tokarki musimy dokładnie wiedzieć jakiego rodzaju obróbka tokarska ma być na niej wykonywana. Od tego zależy zarówno rodzaj tokarki, jej wielkość, jak i choćby sposób instalacji. Zanim zatem zaczniemy wybierać konkretny sprzęt, warto pochylić się nad rodzajami tokarek i ustalić czego tak naprawdę potrzebujemy.

Jakie są rodzaje tokarek?

Najpopularniejszy podział tokarek każe nam dzielić je ze względu na budowę i zastosowanie. Wyróżniamy więc tokarki:
– uchwytowe,
– kłowe (te dzielą się na uniwersalne, precyzyjne, kopiarki, produkcyjne, ciężkie oraz wielonożowe),
– tarczowe
– automaty i półautomaty tokarskie,
– karuzelowe
– zegarmistrzowskie,
– rewolwerowe,
– specjalne.
Z kolei inna typologia koncentruje się raczej na budowie i rodzaju montażu, wyróżniając tokarki:
– ciężkie,
– stołowe,
– pociągowe,
– produkcyjne.
Oczywiście istnieją również inne podziały, np. związane z rodzajem obrabianych materiałów, jednak przy zakupie tokarki powyższe typologie są w zupełności wystarczające.

Najpopularniejsze tokarki

Za najpopularniejsze uważa się tokarki kłowe. Swoją nazwę zawdzięczają kłom, w których umieszcza się i mocuje obrabiany element. Kły znajdują się we wrzecionie maszyny, które jest wprawiane w ruch przez silnik elektryczny. Pozwala to na precyzyjne ustawienie momentu obrotowego.
Choć tokarki należą do najdroższych urządzeń, to jednak te najpopularniejsze, zwłaszcza używane, można niekiedy kupić w rozsądnych cenach. Inaczej ma się sprawa z najnowocześniejszymi, bardzo zaawansowanymi pod względem technologicznym maszynami, w których obróbka tokarska przypomina raczej skomputeryzowaną mini-fabrykę. Są one niezwykle drogie, choć trzeba przyznać że stają się coraz popularniejsze w przemyśle ciężkim, gdzie taki wydatek staje się opłacalną inwestycją.

Parametry toczenia

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są parametry toczenia. Każda tokarka zawsze będzie miała je podane w opisie technicznym. Chodzi tu o takie wartości, jak: siła skrawania, głębokość skrawania, posuw i prędkość skrawania.
Od tych parametrów zależy nie tylko wydajność samej maszyny, ale również możliwość jej wykorzystania w obróbce, którą chcemy za jej pomocą wykonać. Jeżeli np. jej maksymalna głębokość skrawania będzie niewystarczająca, oznacza to że nie da się jej wykorzystać do naszych planów.

Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP

Categories Ciekawe