TOP

Ratownictwo drogowe – kiedy wezwać

Pomoc drogowa Szczecin wiele razy jest ściągana do skomplikowanych i niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wynika to zwłaszcza z ogromnego doświadczenia, zdobytego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania technicznie rozwiniętym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym właściwie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie Szczecin przy pomocy lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe – specjalistyczny sprzęt

Zabranie z drogi unieruchomionego wozu, w którym układ kierowniczy jest działający, nie dostarcza często większych przeszkód. Szczególnie jeśli jest to auto osobowe lub auto dostawcze. Lawety zaopatrzone są we wciągarki, które lekko sobie radzą z załadunkiem niesprawnego wozu na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy wadliwy wóz nie może niezależnie być przetransportowany na lawetę lub co gorsza, partycypował w dachowaniu czy też wjechał do głębokiego rowu? W ten czas wyłuskanie go wymaga posiadania istotnie fachowego sprzętu, niż normalna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Akcesoria pomocy drogowej – Laweta HDS

Jednym z istotniejszych elementów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Urządzenie takie posiada zazwyczaj udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez trudu radzi sobie z podnoszeniem dużym odsetkiem wozów osobowych. Udział pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest szczególnie istotne, aby nie powiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na aucie. Tak mogłoby się stać, gdybyśmy chcieli użyć tradycyjnych metod do wyciągnięcia samochodu z rowu lub postawienia go na koła. Usterki zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to zwykle występujące ubytki , będące skutkiem niechlujnego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holowniki do pracy przy ciężkich przypadkach

Co chwila pomoc drogowa wzywana jest do wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Aby odpowiednio obsłużyć takie zlecenie, niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym przypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach. Ich tajną bronią jest nie tylko olbrzymia moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie niewielka ilość przestrzeni na jezdni, nie umożliwia na sprawne i bezpieczne sterowanie holownikiem. Duże ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, osiągające aż do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed przystąpieniem do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, wykorzystując posiadane przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

Dowiedz się więcej na kazauto.pl

Categories Ciekawe
meble wypoczynkowe ogrodowe turystyczny grill gazowy meble ogrodowe technorattan modułowe