TOP
Narkotyki? To mnie nie dotyczy!

Narkotyki? To mnie nie dotyczy!

Kiedy zauważamy, że z naszym dzieckiem albo partnerem dzieje się coś niedobrego, często bagatelizujemy podejrzenia. Racjonalizujemy sobie nienaturalne zachowania, nie dopuszczamy do siebie myśli, że waga problemu może być naprawdę duża. Zanim przymkniemy oczy na kolejne incydenty i oznaki uzależnienia, warto zdać sobie sprawę, że konsekwencje biernej postawy mogą mieć tragiczne skutki.

Etapy uzależnienia

Uzależnianie się od substancji psychoaktywnym jest procesem wieloetapowym i złożonym. Przebieg uzależniania w uproszczeniu wygląda następująco:

  • Inicjacja – pierwszy kontakt z narkotykami
  • Eksperymentowanie – zagłębianie się w świat substancji odurzających, poszukiwanie nowych doznań, pożądanie coraz intensywniejszych bodźców
  • Etap używania i nadużywania substancji – faza, która dla wielu specjalistów jest kwestią sporną, gdyż w istocie każde „użycie” narkotyku powinno być pojmowane jako „nadużycie”
  • Uzależnienie – odczuwanie niekontrolowanego przymusu zażycia dawki jakiejś substancji oraz kompleks szeregu zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioralnych z tym związanych.

Skutki

Narkomania, podobnie jak inne uzależnienia, prowadzi do wyniszczenia organizmu, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Do somatycznych szkód możemy zaliczyć przede wszystkim ostre zatrucie wynikające z przedawkowania, zakrzepy oraz zatory żylne i tętnicze, grzybicę, zapalenie płuc i oskrzeli, zakażenie wirusem HIV, AIDS, martwicę przegrody nosowej, drgawki, liczne ropnie i stany zapalne skóry. Pod kątem psychicznym, osoba uzależniona boryka się z depresją, zaburzeniami nastroju, ostrymi i przewlekłymi psychozami, bezsennością, zaburzeniami pamięci, seksualnymi oraz organicznymi. Na tym skutki narkomanii się nie kończą. Kolejnym następstwem wcześniej wspomnianych schorzeń i zaburzeń jest inwalidztwo, bezdomność, bezrobocie, konflikty z prawem, osłabienie więzi rodzinnych i zanik zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Nie jesteś sam

Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych nie są pozostawione same sobie. W Starych Juchach działa specjalistyczny ośrodek odwykowy, który oferuje skuteczną terapię, całodobowy nadzór pacjentów, terapię grupową i indywidualaną, detoksykację i współpracę z rodzinami. Kilkutygodniowy pobyt na mazurskiej wsi pozwoli leczyć się w spokojnej atmosferze, wśród natury i pięknych krajobrazów.

 

Categories Zdrowie i Uroda