TOP

Granita – napój idealny?

Lato w Polsce jest coraz cieplejsze – nikogo nie dziwią już temperatury na poziomie 30 stopni Celsjusza i żar lejący się z nieba. Jak sobie jednak poradzić z takimi temperaturami i w szybki, a zarazem prosty sposób się ochłodzić? Oczywiście przy pomocy napojów chłodzących, jak chociażby granity. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest granita?

Granita jest tradycyjnym sycylijskim deserem bazującym na kawie lub sokach owocowych. Co prawda wykorzystuje się najczęściej do niej sok z cytryny lub pomarańczy, to przyjęło się, że można z powodzeniem wykonać ją również w innych smakach. Samodzielne przygotowanie granity może wydawać się skomplikowane, jednak dzięki obecnym na rynku granitorom, jest to znacznie szybsze i przyjemniejsze.

Co jest potrzebne – maszyny do granity?

Do szybkiego przygotowania granity wykorzystuje się obecnie przeważnie gotowe syropy do granity. Takie syropy do granity dostępne są coraz szerzej i coraz częściej możemy kupić je również w supermarketach, bez potrzeby odwiedzania specjalistycznych sklepów. Co więcej, również popularne sieci handlowe i dyskontowe regularnie wprowadzają do swojej oferty sezonowej maszyny do granity.

Z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Jakie są jednak koszty granitorów? W przypadku urządzeń do zastosowań domowych musimy się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych. W przypadku urządzeń profesjonalnych, dających możliwość utrzymywania schłodzonej, gotowej granity i przygotowywania kilku rodzajów deseru, cena jest znacznie wyższa – przynajmniej kilka tysięcy złotych. Same komponenty do lodów i granit to już znacznie mniejszy koszt. Musimy liczyć, że za pięciolitrowy syrop przyjdzie nam zapłacić w okolicach pięćdziesięciu złotych, co jednocześnie da nam możliwość przygotowania aż 40 litrów granity.

Granita – dobry sposób na lato!

Podsumowując, granita jest dobrym pomysłem na szybkie schłodzenie naszego organizmu, a jest przy tym zaskakująco smaczna. Co jednak istotne z perspektywy dzieci – jest to słodki i kolorowy napój pozbawiony alkoholu. Należy jednak pamiętać o tym, że komponenty do lodów, jak i granity warto kupować wyłącznie w sprawdzonych punktach – przełoży się to nie tylko na smak otrzymanego deseru, ale również na jakość użytych składników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.siorbet.pl/

Categories Ciekawe