TOP

Garść informacji o zasiłkach na dzieci w Norwegii

Norwegia to kraj, który prowadzi bardzo dobrą politykę prorodzinną. Zasiłek na dziecko w Norwegii przysługuje (oczywiście po spełnieniu pewnych warunków) również pracownikom zagranicznym. W związku z tym prawo to mają także Polacy, którzy wyjechali do Norwegii do pracy.

Jak można otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko w Norwegii?

Zasiłek rodzinny na dziecko w Norwegii to podstawowe świadczenie socjalne dla dzieci. Jest on wypłacany od chwili narodzin dziecka do momentu aż ukończy ono 18. rok życia. Zasiłek jest przyznawany na każde dziecko w kwocie 970 koron norweskich. Zasiłek rodzinny wypłacany jest co miesiąc przez Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. Przysługuje on tym pracownikom, którzy w Norwegii odprowadzali składki na ubezpieczenie społeczne. Rodzice dzieci, które ukończyły 1. rok życia mogą otrzymać również zasiłek opiekuńczy. Zasiłek ten wypłacany jest do dnia, w którym dziecko ukończy 24. miesiąc życia. Zasiłek opiekuńczy wynosi 7 500 koron norweskich. Jest wypłacany co miesiąc. Zasiłek opiekuńczy na dziecko mogą otrzymać rodzice, którzy postanowili opiekować się maluchem w domu oraz ci, którzy zdecydowali się na posłanie malucha do żłobka. W tym drugim przypadku zasiłek przysługuje pod warunkiem, że placówka jest publiczna, a maluch spędza w niej co najmniej 20 godzin w ciągu tygodnia.

Komu zostanie wypłacony zasiłek na dziecko?

Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej wypłaca zasiłki rodzinne tym osobom, które przepracowały w tym kraju minimum sześć miesięcy. Oczywiście liczy się tylko legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zasiłek mogą otrzymać osoby, które mają stałe zameldowanie z dzieckiem oraz odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne. Ważna wiadomość dla Polaków jest taka, że zasiłek rodzinny może zostać wypłacony do 3 lat wstecz. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany do 3 miesięcy wstecz.

 

Categories Ciekawe
technorattan stolik komplety rattanowe na taras grille ogrodowe nowoczesne