TOP

Endometrioza od a do z

W dzisiejszych czasach leczenie endometriozy stanowi naprawdę bardzo duży problem medyczny. Choroba ta jest niesłychanie ciężka do wyleczenia i co najgorsze często ma charakter przewlekły. Bardzo często zdarza się nawet tak, że po skomplikowanym leczeniu operacyjnym można zaobserwować mniejsze lub większe nawroty endometriozy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie endometriozy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza najprościej rzecz mówiąc to przerost błony śluzowej macicy poza jej jamę. Według najnowszych statystyk problem ten dotyczy od 3% do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Praktycznie każdego dnia ginekolodzy niestety rozpoznają zupełnie nowe przypadki tej choroby, kierując swoje pacjentki na specjalistyczne badania.

Objawowe leczenie

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że przyczynowe leczenie endometriozy tak naprawdę nie istnieje, ponieważ do dnia dzisiejszego nie udało się jeszcze lekarzom ustalić jednoznacznych przyczyn tej niebezpiecznej choroby. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze i najczęściej stosowane metody leczenia endometriozy to farmakoterapia, czyli zażywanie odpowiednich hormonów. Pamiętać należy również i o tym, że można skorzystać również z leczenia chirurgicznego, ale żadna ze stosowanych obecnie terapii nie może dać nam 100% skuteczności wyleczenia choroby. Bardzo wielu lekarzy stosuje leczenie kombinowane, w którym to łączy się na przemian leczenie hormonalne i operacyjne.

Objawowe leczenie endometriozy

W dzisiejszych czasach leczenie endometriozy ma głównie charakter objawowy, czyli głównym celem terapii jest przede wszystkim łagodzenie dolegliwości, które wywoływane są przez przerost błony śluzowej macicy. Często stosowana terapia gruczolistości macicy ma więc za zadnie zmniejszać ból, który towarzyszy tej nieprzyjemnej chorobie. Celem terapii jest również zatrzymanie postępowania choroby oraz minimalizowanie powikłań, takich jak np. problemy z zajściem w ciążę albo niepłodność. Leczenie chirurgiczne proponowane jest przede wszystkim tym kobietom, które mają plany macierzyńskie i chcą mieć w niedalekiej przyszłości potomstwo. Jeżeli pacjentka chce mieć własne dzieci, to zalecane jest leczenie chirurgiczne, które wykonywane jest najczęściej przy użyciu laparoskopii. W cięższych przypadkach pacjentki mogą być poddane laparotomii, która niestety jest zdecydowanie bardziej inwazyjna. Rodzaj zastosowanego zabiegu chirurgicznego w dużej mierze uzależniony jest od stadium rozwoju choroby. Leczenie farmakologiczne niestety uniemożliwia zajście w ciążę.

Zapraszam po więcej informacji na stronę leczenie endometriozy.

Categories Zdrowie i Uroda
akcesoria do grillowania krzesła technorattanowe na taras grille ogrodowe metalowe