TOP

Jak badać zespół jelita wrażliwego?

Zespół tzw. jelita drażliwego to jeden z najczęstszych powodów powstawania zaburzeń trawiennych. Niestety, schorzenie to jest przez wielu Pacjentów pomijane i bagatelizowane. Tymczasem – w dalszej perspektywie – może ono doprowadzić do poważnych powikłań, włącznie z uszkodzeniem struktury dolnych partii układu pokarmowego.

Przyczyny i objawy

Zlecając w laboratorium medycznym badania na występowanie tego zespołu, warto mieć przy sobie skierowanie od lekarza gastrologa. Własnoręczna analiza przedstawionych w badaniu danych niewiele daje. Zwłaszcza, że przedmiotem badań są tu określone, nieznane większości osobom bakterie.

Skąd zatem bierze się to schorzenie? Najczęściej za jego powstanie obwinia się nieprawidłową florę bakteryjną jelit. W wielu przypadkach może ona wpływać nawet na funkcje nerwowe i psychiczne a także – na układ odpornościowy. Niekiedy zespół jelita drażliwego jest spowodowany wcześniejszym leczeniem antybiotykowym, który zaburza naturalną florę jelit. Dlatego każde badanie wykonywane w laboratorium medycznym i mające potwierdzić to schorzenie, będzie opierało się na analizie wspomnianej flory.

Nie tylko bakterie

Przeprowadzane w laboratoriach medycznych badania na zespół jelita drażliwego nie obejmują wyłącznie znajdujących się w nim szczepów bakterii. Wręcz przeciwnie – na końcowy wynik badania mają również wpływ takie substancje, jak β-defensyna, laktoferyna i zonulina. Te niezwykle złożone substancje organiczne są swoistymi markerami szczelności jelit. W przypadku, gdy dochodzi do perforacji, ich stężenie gwałtownie wzrasta, co jest jednym z głównych czynników określających wystąpienie tej choroby.

Przy tworzeniu zestawu badań wykonywanych w celu wykrycia zespołu jelita drażliwego, laboratorium medyczne bardzo często skupia się również na pomiarach poziomu serotoniny i kortyzolu a także – analiz nietolerancji pokarmowych. Dopiero na podstawie tych wszystkich badań, można z całkowitą pewnością zdiagnozować u Pacjenta takie schorzenie.

Jak leczyć?

Po uzyskaniu wyników z laboratorium medycznego niezbędna staje się wizyta u lekarza. To on dobiera profil leczenia probiotycznego do warunków, jakie panują w jelitach Pacjenta. Dzięki temu można szybko przywrócić odpowiednią równowagę pracy jelit. Często wraz ze wspomnianymi probiotykami, stosuje się także terapię dodatkową w postaci odpowiedniej diety, dużej ilości ruchu, czy leczenia bólu.

Tym samym badania na zespół jelita drażliwego umożliwiają szybką diagnozę nie tylko samej choroby, ale i jej dokładnej etymologii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Categories Ciekawe
technorattan sklep eleganckie meble na taras luksusowe meble technorattan