TOP

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp?

Dobre oświetlenie to podstawa funkcjonalnie zaprojektowanego wnętrza. Każdy pokój powinien mieć przemyślany system oświetleniowy, tak aby każdy jego zakątek nie pozostawał ciemny i przez to niedostępny. Dlatego rozmieszczenie lampy do salonu, łazienki czy jadalni oraz jej moc powinny być już rozplanowane podczas wstępnej aranżacji wnętrz. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i mieszkania i późniejszym wyborze konkretnych modeli, by pięknie rozświetlić mieszkanie?

Styl wystroju wnętrza

Oświetlenie, choć głównie powinno gwarantować widoczność i być funkcjonalne, już dawno przestało pełnić tylko rolę użytkową. Wielki wybór pięknych lamp do salonów, jadalni, sypialni czy łazienek sprawił, że oświetlenie stanowi piękną dekorację i urozmaicenie wnętrza. Dlatego wybierając lampy, warto dobrać je do stylu, w jakim urządzone jest lub będzie mieszkanie, aby uniknąć przypadkowości i negatywnie wyróżniającego się, niedopasowanego elementu. Żyrandole nowoczesne świetnie wpasują się do wnętrz prostych, minimalistycznych, o modernistycznym wykończeniu. Jednak piękne, designerskie lampy nie muszą wcale być przesadnie surowe czy nowoczesne. Do ciepłych, przytulnych wnętrz również świetnie się wpasują. Każda lampa o oryginalnym wyglądzie na pewno przyciągnie wzrok i tym samym udoskonali całokształt danego pomieszczenia.

Plan na skuteczne oświetlenie

Czasem jedna lampa starczy, by wystarczająco doświetlić całe pomieszczenie. Czasem jednak, na przykład w dużych, przestronnych pokojach, jedna sztuka to za mało. Przykładowo, lampy do salonu zazwyczaj nie są małe, współpracują z żarówkami o dużej mocy, a i tak nie gwarantują sporemu salonowi dostatecznej jasności. Dlatego warto zainteresować się całymi systemami oświetleniowymi, które współgrają w taki sposób, by inteligentnie doświetlać każdy skrawek pomieszczenia. Może być to komplet żyrandoli nowoczesnych, ale mniejszych i regularnie rozmieszczonych. Sprawdzają się też rozwiązanie halogenowe czy ledowe.

Funkcjonalność czy dekoracja

Wybierając lampy, szczególnie te stojące lub stołowe, dobrze jest decydować czy mają one służyć solidnemu oświetleniu danej przestrzeni, czy mają być typowo dekoracyjnym elementem wnętrza. Często designerskie lampy w czy żyrandole nowoczesne są oryginalnie zaprojektowane i pięknie wykonane, ale w efekcie dają mało światła, lub rzucają tylko klimatyczną poświatę. Tak więc, jeżeli lampa ma przede wszystkim na przykład ułatwiać czytanie czy pisanie, musi nie tylko mieć żarówkę o odpowiednio dużej mocy, ale i łatwy dostęp do światła, nieograniczony obudową czy wymyślnym abażurem.

Categories Ciekawe