TOP
Czy znasz te sposoby na wybielenie zębów?

Czy znasz te sposoby na wybielenie zębów?

Piękny uśmiech to cecha, która ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność naszego wyglądu – trudno się z tym nie zgodzić. Czasem jednak systematyczne i dokładne czyszczenie zębów to za mało, aby nadać im śnieżnobiały kolor. Czy to znaczy, że trzeba pogodzić się z niezbyt estetycznymi przebarwieniami? Niekoniecznie – istnieją metody, które potrafią nam w znacznym stopniu pomóc uporać się z tym problemem.

Zanim przystąpisz do wybielania

Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze codzienna, domowa pielęgnacja jest wystarczającą czynnością, pozwalającą zachować ładny kolor zębów. Ale nie zmienia to faktu, że dokładne szczotkowanie, korzystanie z nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej to kwestie, których nie można zaniechać. Dlatego codziennie myj zęby rano i wieczorem oraz po każdym posiłku. Jeśli zaś chodzi o samo wybielanie, istnieje możliwość zarówno zastosowania domowych metod, jak i udania się na specjalne zabiegi dentystyczne. Pamiętaj jednak, żeby przed wyborem jakiegokolwiek sposobu odpowiednio się przygotować i udać do specjalisty w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Pasty, paski i pędzelki, czyli preparaty i akcesoria wybielające

Obecnie masz łatwy dostęp do wielu produktów, stworzonych w celu uzyskania i utrzymania ładnego koloru uzębienia. Oczywiście, jednym z podstawowych jest pasta wybielająca. To nie prawda, że można stosować ją jedynie na przemian ze zwykłą – odpowiedni produkt spokojnie nadaje się do codziennego, regularnego użytku, nawet, jeśli posiadasz wrażliwe zęby. Zwróć tylko uwagę na to, czy pasta ma niski współczynnik ścieralności, żeby nie naruszyć cennej bariery ochronnej w postaci szkliwa. Oprócz tego, można zaopatrzyć się również w przyklejane paski, nasączone żelem wybielającym. Zazwyczaj przykleja się je do zębów w górnej i dolnej szczęce 2 razy dziennie, pozostawiając każdy na około 30 minut. Jeśli zaś zależy Ci na preparacie do użycia na noc, zwróć uwagę na wybielacz w sztyfcie lub pędzelki wybielające. Nakładaj je przed snem, ale już po umyciu zębów. Efekty powinny być widoczne po upływie około 2 tygodni.

Sól, soda oczyszczona i cytryna – naturalnie, ale czy bezpiecznie?

Wiele osób rezygnuje z tego typu specyfików na rzecz produktów naturalnych, które często pojawiają się w poradach dotyczących wybielania zębów. Najczęściej kierują się one przeczuciem, że są one równie skuteczne, a przy tym i bezpieczniejsze. Ale czy na pewno? Weźmy na przykład sól: często mówi się, że roztwór solny – w formie płukanki lub naniesiony na szczoteczkę – znakomicie wybiela zęby. Jednak bardziej prawdopodobnym efektem, jaki możesz uzyskać przy stosowaniu tej metody, jest podrażnienie dziąseł oraz uszkodzenie szkliwa. Podobnie jest w przypadku sody oczyszczonej: co prawda, jej wysokie stężenie działa wybielająco, niemniej również narusza barierę ochronną zębów. Co lepsze, w rezultacie istnieje ryzyko większej podatności na kolejne przebarwienia. A co z cytryną? Nadmiar zawartego w owocu kwasu może prowadzić do erozji (utratę tkanek twardych) i nadwrażliwości zębów.

Wbrew pozorom, istnieje wiele sposobów wybielania zębów – warto jednak wcześniej upewnić się, że te wybrane rzeczywiście przyniosą pożądany efekt, a także nie okażą się szkodliwe dla naszego zdrowia. Należy też uwzględnić i ograniczyć występowanie czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwieniom, takich jak picie kawy i herbaty lub palenie papierosów. Więcej na ich temat dowiesz się tutaj.

Categories Zdrowie i Uroda