TOP

Zastosowanie i recykling elementów stalowych

Dzisiaj stal jest absolutnie wszechobecna. Trudno znaleźć plac budowy, na którym nie byłoby w użyciu elementów stalowych. Do czego konkretnie wykorzystuje się ten materiał? Dlaczego jest tak cenny? Co robić ze zużytymi elementami stalowymi.

Stal szybkotnąca – co to takiego?

Na pewno warto szczególną uwagę zwrócić na stal szybkotnącą. Jest ona bardzo często wykorzystywana, gdyż służy przede wszystkim do tworzenia narzędzi wykorzystywanych przy obróbce skrawaniem. Tego rodzaju stal jest niezwykle twarda, o czym świadczy fakt, że jest w stanie przecinać większość materiałów. Niemniej jednak, również dosyć szybko się ona zużywa, stąd też w każdym skupie stali jest wiele narzędzi do obróbki skrawaniem.

Elementy konstrukcyjne

Z pewnością każdy złom stali dysponuje również wieloma elementami stalowymi, które kiedyś stanowiły podstawę większych bądź mniejszych konstrukcji. Stal wykorzystuje się dziś do stawiania niewielkich budynków jak garaże, ale również do konstrukcji wysokich wieżowców.

Materiał ten cechuje duża wytrzymałość mechaniczna, przez co bardzo dobrze nadaje się on do pełnienia roli materiału budulcowego wysokich konstrukcji. Stal jest w stanie wytrzymywać również duże obciążenia.

Dużym problemem ze stalą jest z całą pewnością jej szybkie rdzewienie. Jeśli elementy stalowe nie zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone, to mogą bardzo szybko pokryć się nieestetyczną rdzą. Niestety, problem z rdzą nie jest tylko problemem estetycznym. Korozja znacząco osłabia stal, przez co tarci ona swoje cenne właściwości.

Jak pozbyć się stali?

Jak wspomniano, stal jest bardzo wytrzymała. Nie oznacza to jednak, że elementy stalowe są wieczne. Po pewnym czasie większość z nich ulega jednak pewnym zniszczeniom, przez co trzeba je oddać chociażby na skup stali. Wydaje się, że właśnie złom stali jest najlepszym miejscem do tego, aby pozbyć się elementów wykonanych z tego metalu stopowego.

Rzecz w tym, że większość elementów stalowych można poddać recyklingowi. Tym właśnie zajmuje się skup stali, który kupuje elementy metalowe od klientów, podaje je później recyklingowi, aby na końcu je odsprzedać.

Niewątpliwie, warto zauważyć, że skorzystanie ze skupu stali konieczne jest nie tylko wtedy., gdy blacha, czy też na przykład stal szybkotnąca zużyje się czy zniszczy. Również podczas rozbiórek budynków, czy jakiś mniejszych konstrukcji odmontowuje się wiele elementów stalowych. Zdarza się, że są one jeszcze całkiem dobre, jednak trudno po prostu znaleźć im jakieś konkretne zastosowanie.

Categories Ciekawe