TOP

Jak zadbać o ogród – czyli rzecz o systemach nawadniania

Rośliny, podobnie jak zwierzęta potrzebują wody do życia. W naszej strefie klimatycznej jedną z najczęściej spotykanych roślin jest trawa. Najczęściej zdobi ona nasze ogrody. Często można spotkać ją też w miejskich parkach, na skwerach czy na polach piknikowych. Nie bez znaczenia jest też dla piłkarzy czy golfistów, którzy na niej uprawiają swoje dyscypliny sportu.

Aby trawnik utrzymany był w dobrej kondycji, konieczne jest jego odpowiednie nawodnienie. O ile w przypadku niewielkich trawników jeszcze sprawdza się podlewanie wężem ogrodowym czy konewką, o tyle przy większych powierzchniach dużo lepiej sprawdzają się systemy nawadniania trawników. Najczęściej są to instalacje wodne, składające się z zakopanych w ziemi rur, na końcu których znajdują się zraszacze do trawy. Jeśli taka instalacja sterowana jest przez kontroler lub komputer, przed dyszami znajdują się elektrozawory, które umożliwiają bądź odcinają wypływ wody.

Nawadnianie ogrodów sterowane elektronicznie

Decydując się na systemy nawadniania trawników, można mieć pewność, że zaoszczędzimy sporo czasu na podlewaniu. Systemy elektroniczne są na tyle dobrym rozwiązaniem, że po ich poprawnym wyregulowaniu praktycznie da się zapomnieć o podlewaniu trawnika. Niektóre komputery posiadają możliwość podpięcia czujników zewnętrznych badających parametry środowiskowe. Na ich podstawie później dobierany jest sposób, czas i intensywność procesu podlewania.

Takie rozwiązanie sprawia, że nawadnianie ogrodów może być całkowicie automatyczne i zależne wyłącznie od warunków atmosferycznych.

Nawadnianie ogrodów sterowane ze smartfona

Najbardziej wymagający klienci docenią z pewnością wygodę, jaką daje możliwość sterowania systemem podlewania z poziomu smartfona. Dzięki takim systemom można sprawić, że po jednym kliknięciu zraszacze do trawy wynurzą się i podleją ogród niezależnie od tego, gdzie będzie znajdowała się osoba wydająca takie polecenie.

System nawadniania sterowany przez smartfona można zainstalować właściwie w każdym domu. Najczęściej jednak takie instalacje montuje się w nowoczesnych willach oraz domach.

Systemy nawadniania trawników mają za zadanie pomóc człowiekowi w pielęgnacji ogrodu. Praktyka pokazuje jednak jeszcze więcej – dzięki takim systemom można nie tylko cieszyć się pięknym trawnikiem i większą ilością wolnego czasu, ale i oszczędnościami. Instalacje nawadniania lepiej pozwalają wykorzystać wodę na podlewanie ogrodu, więc finalnie zużywa się jej nieco mniej. To nie tylko oszczędność ekonomiczna, ale i oszczędzanie środowiska.

Categories Ciekawe