Wybieramy najlepsze okna pasywne

Pasywne budownictwo zawojowało nasz rynek. Na domy pasywne należy przeznaczyć ogromne sumy pieniędzy, jednak trzeba pamiętać, że zwrócą nam się one w przyszłości. Jednym z wymogów budownictwa pasywnego są okna pasywne.

Okna pasywne – “ciepłe okna”

Okna pasywne ze względu na pełnione przez siebie funkcje nazywane są oknami ciepłymi, dzięki czemu w domach panuje o wiele przyjemniejszy klimat. Dodatkową zaletą jest fakt, że ciepło w takich domach utrzymuje się o wiele dłużej. Pasywne modele okien wykorzystują również energię słoneczną ze światła naturalnego. Wszystko to jest określone przez dwa ważne współczynniki, którymi musimy się zainteresować, jeżeli chcemy być pewni okien na jakie stawiamy. Współczynnik przenikania ciepła dla okna (Uw ) nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K. Z kolei przepuszczalność promieniowania słonecznego (g) musi utrzymywać się na poziomie minimum 60%. Okna standardowe mają współczynnik g utrzymany na poziomie ok. 50%.

Montaż okien

Żadne okna nie będą jednak spełniały odpowiednio swoich funkcji, jeżeli będą niepoprawnie zamontowane. Nawet okna pasywne nie utrzymają długo ciepła, jeżeli my lub ekipa zaniedbamy ich prawidłowe zamontowanie. Dodatkowo należy pamiętać o ich odpowiednim rozplanowaniu (duże przeszklenia muszą zostać umieszczone na stronie południowej), dzięki czemu okna będą miały więcej szans na pobranie ciepła z energii słonecznej. Warto wiedzieć, że im większa ilość podziałów w oknach pasywnych, tym większe straty ciepła będzie można odczuć w swoich domach.