TOP
Tynki ozdobne na zewnątrz i wewnątrz domu

Tynki ozdobne na zewnątrz i wewnątrz domu

Wprowadzając zmiany w swoim domu, a także ozdabiając go po raz pierwszy, warto pomyśleć, by wprowadzić tam ozdobne dekoracje ścian. Ciekawym rozwiązaniem stać się mogą tynki ozdobne, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Tym bardziej, że pasują one zarówno na ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

O tynkach ozdobnych

W czasie remontu domu zwykłe malowanie ścian może wydawać się nudne, a tapety powoli odchodzą do przeszłości. Styl nowoczesny i ciekawy gwarantują obecnie właśnie tynki ozdobne. Ich nałożenie na ścianę jest na tyle łatwe, że można to zrobić samodzielnie, co zmniejszy oczywiście koszty prac remontowych. Do tego, posiadają one ciekawą fakturę i można nimi ozdobić różne pomieszczenia, a także elewacje zewnętrzne. Dlatego wyróżnia się zarówno tynk wewnętrzny, jak i tynk zewnętrzny. Tynki dekoracyjne kupuje się kolorowe albo maluje. Bardzo ładny efekt osiąga się wtedy, gdy tynk zabarwi się przed nałożeniem na ścianę. Do wyboru są kolory takie jak: barwy jasne (biały, szary, piaskowy), i barwy mocniejsze (czerwień, pomarańcz, żółć, błękit). Zawsze należy pamiętać o tym, by tynk ozdobny nakładać na dobrze przygotowane ściany – czyste i bez żadnego rodzaju wgłębień. Producenci tynków ozdobnych zalecają, by każde tynkowane podłoże zagruntować.

Rodzaje tynków

Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywany tynk wewnętrzny – https://hurtbudowlany.pl/farby-i-tynki-c-2.html, to jest to tak zwany tynk mozaikowy. Składa się on z masy żywicznej i naturalnego kruszywa. Występuje on w bardzo szerokiej palecie barw – można więc bez problemu dobrać do własnych potrzeb aranżacyjnych. Tynk mozaikowy jest niezwykle odporny na wilgoć, promienie UV oraz skrajne temperatury powietrza. Ze względu na jego właściwości wykorzystuje się go czasem jako tynk zewnętrzny. Natomiast w pomieszczeniach domowych, najlepiej pasuje do kuchni, łazienki albo salonu. Inny rodzaj tynku, o nazwie stiuk, składa się z zaprawy wapienno-gipsowej i pyłu marmurowego (albo drobnoziarnistego piasku). Po nałożeniu na ścianę jego powierzchnia jest idealnie gładka i delikatnie błyszcząca. Popularny tynk zewnętrzny, to natomiast tynk akrylowy, który odznacza się bardzo wysoką jakością i dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Jego niewątpliwą zaletą jest również to, że zachowuje swój kolor na długi czas.

Categories Dom i Wnętrze