TOP
Siłowniki pneumatyczne - podstawowe dane

Siłowniki pneumatyczne – podstawowe dane

Siłowniki pneumatyczne to urządzenia, które są elementem wielu maszyn praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki oraz przemysłu. Ich działanie polega na zamianie ciśnienia pochodzącego z gazów w ruch. I chociaż prawie każdy spotkał się z jego nazwą, to mało kto wie jak takie urządzenie działa w praktyce i do czego jest stosowane.

Jak zbudowany jest słownik pneumatyczny oraz jakie są jego rodzaje?

Siłownik to urządzenie, którego działanie polega na doprowadzeniu do komór silnika gazu o zmienionym ciśnieniu. Może być ono wyższe lub niższe od ciśnienia atmosferycznego. Cały proces skutkuje przemieszczaniem się trzpienia, który wprawia w ruch końcówkę roboczą. Odbywa się ono po określonym torze, który zależny jest od jego konstrukcji.

Niezwykle istotna jest różnorodność tego elementu ze względu na jego parametry oraz zastosowanie. Siłowniki pracujące w trudnych warunkach wykonywane są z odporniejszych surowców, zapewniających im dłuższą żywotność.

Różnią się one od siebie także pod względem budowy. Możemy rozróżnić urządzenia jednostronnego działania, dwustronnego działania oraz obrotowe.

Podziała siłowników ze względu na ich budowę oraz docelowe przeznaczenie

Klasyczny podział odbywa się ze względu na materiały użyte przy produkcji siłownika, oraz miejsce jego docelowego przeznaczenia. Wyróżnia się następujące rodzaj urządzeń:
– ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych – doskonale sprawdzające się w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych gdzie urządzenie stale narażone jest na bezpośredni kontakt z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.
– do pracy w wysokich lub niskich temperaturach – urządzenia, których przeznaczenie jest praca w skrajnych warunkach środowiskowych.
– urządzenia specjalne i nietypowe – wykonywane najczęściej na specjalne zamówienie w niestandardowym gabarycie lub wzmocnieniu przed uszkodzeniami z zewnątrz.
– siłowniki ze stalowymi pokryciami i tulejami – specjalnie zabezpieczone i dodatkowo wzmocnione przed uszkodzeniami

Elementy wchodzące w skład siłownik pneumatycznego oraz jego podstawowe parametry techniczne

Siłownik w swojej podstawowej budowie składa się z kilku elementów, są to:
– pokrywy siłownika
– tuleje siłownika
– tłoczysko siłownika
– tuleja prowadząca tłoczysko
– tłok z magnesem
– uszczelka tłoczyska
– pierścień tłoka

Pod względem technicznym zakres temperatury pracy siłownika wynosi od -20 do +180 stopni Celsjusza średnica od 8 do 320 mm, a zakres ciśnień pracy od 0,05 MPa do 1,6 MPa.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Obrpneumatyka.pl

Categories Ciekawe