TOP

Samochody w leasing – czy to się opłaca?

W wielu firmach poszukuje się różnych rozwiązań, umożliwiających obniżenie miesięcznych zobowiązań podatkowych. Część kosztów uzyskania przychodu, bo to one przekładają się na naliczenie niższego podatku, zależy od rodzaju prowadzonej działalności, inne z kolei mają ograniczenia kwotowe. Warto się przyjrzeć kosztom związanym z flotą samochodową, aby sprawdzić, czy w tej kwestii uda się dokonać jakichś oszczędności.

Kredyt czy dobry leasing na samochód

Firmy mogą skorzystać z kilku możliwości nabycia pojazdów do użytku służbowego. Najczęściej przedsiębiorcy wybierają pomiędzy kredytami celowymi, w tym przypadku są to kredyty przeznaczone na zakup środków transportu, oraz możliwością leasingu. W zależności od tego, czy wybrany zostanie kredyt, czy dobry leasing samochodów dla firm, przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu w przypadku kredytu lub też podpisuje umowę uprawniającą go do korzystania z pojazdu. Z tych podstawowych różnic wynikają także kolejne, które mają przełożenie zarówno na możliwość wpisywania części kosztów do KUP czy też konieczności ubezpieczania pojazdu. Wszystko to sprawia, że różnica pomiędzy kwotą zakupu pojazdu na kredyt na wyleasingowaniem go może sięgać nawet 20%, dodatkowo na koniec trwania umowy leasingu leasingobiorca może wykupić pojazd, z którego korzystał, jednak nie jest to warunek konieczny do sfinalizowania umowy.

Samochody w leasing – czy to się opłaca?

Dobry leasing na samochód coraz częściej obejmuje nie tylko samochody nowe, ale i używane czy też samochody ciężarowe. W przypadku leasingu problemem dla niektórych przedsiębiorców jest fakt, że nie są oni właścicielami użytkowanego pojazdu. Jednak takie rozwiązanie ma również dobre strony – leasingobiorca w przypadku zajęć komorniczych leasingobiorca nie będzie pozbawiony środka transportu. W wielu przypadkach leasingodawca oferuje w pełni ubezpieczony pojazd, przy czym w skład ubezpieczenia może również wchodzić dodatkowy pakiet assistance, oferujący m.in. auto zastępcze w określonych sytuacjach. Takie rozwiązanie również zapewnia ciągłość działania przedsiębiorstwa. Dobry leasing samochodów dla firm ocenia również samych przedsiębiorców w sposób zdecydowanie łagodniejszy niż kredyt. Oczywiście także przy leasingu może być badana zdolność kredytowa przedsiębiorcy, jednak odbywa się to raczej pod kątem jego potencjalnej wypłacalności i możliwości spłacania kolejnych rat leasingu. Warto podkreślić, że leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy, co może z kolei mieć bardzo duże znaczenie w przypadku przyszłych inwestycji.

Samochody w leasing – czy to się opłaca? – może zapytać niejeden przedsiębiorca. Leasing operacyjny będzie jednak dla przedsiębiorcy opłacalny, bowiem w tym przypadku do KUP można zaliczać nie tylko koszty związane z samym leasingiem (opłata wstępna czy rata leasingu), jak i wszelkie koszty eksploatacyjne, związane z koniecznością użytkowania pojazdu. Do tych kosztów zalicza się zarówno paliwo, jak i koszty napraw. Co ciekawe, przy leasingu operacyjnym przedsiębiorcy nie obowiązuje kilometrówka, zatem przedsiębiorca nie musi prowadzić ewidencji użytkowania pojazdu.

Categories Ciekawe
leżak na taras dywany ogród pufy na taras