TOP

Różne dyscypliny spadochroniarstwa

Sport to zdrowie, ale sport to również dobra zabawa. A w przypadku sportów ekstremalnych solidna dawka emocji. Spadochroniarstwo to młoda dziedzina, która podbija serca wielu amatorów wrażeń. Dzięki dynamicznemu rozwojowi dorobiła się już kilku dyscyplin, w ramach których organizuje się zawody spadochronowe.

Celność lądowania

Najpopularniejsza na świecie dyscyplina spadochroniarstwa to skoki na celność lądowania. Pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku. Od tego czasu udoskonalono spadochrony i pozostałe wyposażenie, dzięki czemu zawodnicy mogą wykonywać manewry z o wiele większą precyzją. Co za tym idzie, na przestrzeni lat stopniowo zaostrzano stawiane im wymagania.

Obecnie skoki ze spadochronem w tej dyscyplinie wykonuje się z wysokości od 1100 do 700 metrów. Zawodnicy sami decydują o momencie wyskoku z samolotu. Zadanie nie jest proste, ponieważ celem jest niewielka płytka o średnicy zaledwie 3 cm. Należy trafić w ten punkt stopą, a brane pod uwagę są jedynie wyniki nie przekraczające odległości 15 cm od celu.

Akrobacje

Druga popularna dyscyplina to wykonywanie akrobacji w czasie swobodnego spadania. Figury wykonuje się indywidualnie lub zespołowo, obie formy różnią się kryteriami oceny.

W akrobacjach indywidualnych należy w jak najkrótszym czasie wykonać sześć figur, w skład których wchodzą salta i spirale. Wszystkie muszą być wykonane poprawnie i dokładnie, bowiem za nieprecyzyjnie manewry doliczane są karne sekundy.

W zawodach zespołowych wyróżnia się kilka kategorii ze względu na ilość osób w drużynie: zespoły czteroosobowe, ośmioosobowe i szesnastoosobowe. W tym przypadku zadaniem zespołu jest wykonanie jak największej liczby akrobacji w wyznaczonym czasie. Tutaj również ocenia się precyzję wykonania. W obu przypadkach skok ze spadochronem wykonuje się na komendę z ziemi.

Pozostałe dyscypliny

Akrobacje i skoki na celność to dyscypliny klasyczne. Obecnie wykonuje się skoki ze spadochronem w wielu innych kategoriach. Oprócz kryteriów uwzględnianych w dyscyplinach klasycznych, istotne stały się też walory artystyczne. Dużą popularnością cieszą się formacje na czaszach, czyli wykonywanie akrobacji na otwartych spadochronach szybujących. Uprawia się też Freestyle, Freeflying czy bardzo efektowny Wingsuit, do którego używa się charakterystycznych kombinezonów.

Spadochroniarstwo to niesamowity sport, bardzo widowiskowy. Wielość dyscyplin sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od stopnia zaawansowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Categories Ciekawe