TOP

Jak przywraca się świeżość dziełom sztuki?

Sama myśl o jakiejkolwiek ingerencji w dzieło o dużej wartości potrafi przyprawić o ciarki. Co, jeśli przy renowacji coś pójdzie nie tak i obiekt ulegnie zniszczeniu? Nie ma jednak powodu do zmartwień, gdy konserwacją dzieł sztuki zajmują się eksperci, którzy wiedzą co robią i mają ogromny zasób wiedzy na temat swojej profesji.

Co właściwie oznacza konserwacja w sztuce?

Określenie to może być mylące, gdyż konserwacja dzieł sztuki to także inne czynności. Specjalista zazwyczaj zaczyna od wyczyszczenia dzieła z wszelkich zabrudzeń możliwych do usunięcia. A tych potrafi nazbierać się naprawdę sporo. Pleśń, kurz, przebarwienia czy rdza to powszechne problemy z którymi zmagają się kolekcjonerzy sztuki.

Usuwaniu zabrudzeń służą specjalistyczne substancje chemiczne. Chodzi bowiem o to, żeby nie naruszyć przy tym delikatnej struktury dzieła. Etap ten ma ogromny wpływ na jego prezentację. Często okazuje się, że kolorystyka dzieła jest zupełnie inna pod spodem!

Następną częścią są zabiegi impregnujące obiekt. Zwłaszcza obrazy są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Użyte farby mogą różnie reagować na wilgoć czy oświetlenie. Pokrycie ich ochronną warstwą sprawia, że dłużej zachowują odświeżony efekt, choć oczywiście nie oznacza to, że jest on stały.

Czasem potrzeba czegoś więcej

Niestety nie wszystko co wartościowe przetrwało próbę czasu. Konserwacja dzieł sztuki pozwala nie tylko chronić, ale także odtwarzać. Jest to w pewnym sensie także sztuka, wymagająca znajomości technik zastosowanych w powstawaniu danego dzieła. Rekonstruktor musi naśladować styl oryginalnego autora a przy tym dokonać zabiegu tak, by był odwracalny.

Metoda ta jest stosowana także w wielu zabytkowych budowlach czy znanych antycznych malowidłach. Niestety nie wszystko mogło przetrwać do dziś, ale praca konserwatorów pozwala doświadczać tamtych dzieł także obecnie.

Praca zespołowa przede wszystkim

Najczęściej konserwacje dzieł sztuki są owocem pracy grupowej. Tak jak w wielu innych dziedzinach, i tutaj mamy do czynienia z interdyscyplinarnością. Nie dałoby się odtworzyć wielu rzeczy bez pomocy archeologów czy znawców kultury.

Podobnie zresztą jak dzieła sztuki, z których wiele powstawało dzięki współpracy jednostek – chociażby wnętrza pięknych katedr i pałaców. Warto dbać o wysiłek artystów i wspólnie przyczyniać się do zachowania wytworów cywilizacji dla przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Categories Ciekawe