TOP
Przyścienne i okołorynnowe obróbki pokrycia dachowego

Przyścienne i okołorynnowe obróbki pokrycia dachowego

Aby pokrycie dachowe było szczelne i estetyczne, konieczne jest wykonanie na nim różnych ważnych prac dodatkowych. Efekty ich przeprowadzenia są niewidoczne, jednak profesjonalny montaż jest w stanie zagwarantować ładny wygląd budynku oraz całkowitą wodoodporność dachu.

Przeprowadzanie prac obróbczych

Zazwyczaj obróbki blacharskie wykonuje się z płaskiej blachy, posiadającej kolor pokrycia dachu. Ich wygląd oraz wymiary zależą przede wszystkim od specyfiki oraz kształtu dachu. Do podstawowych obróbek blacharskich zaliczyć można pas nadrynnowy oraz podrynnowy, listwy wykończeniowe, wiatrownicę i parapety, a także obróbki gzymsów, komina, ogniomurów czy też obróbki przyścienne.

Wszystkie te prace wymagają kunsztu, wiedzy oraz precyzji rzemieślniczej. Mają bardzo duże znaczenie dla trwałości całego budynku, dlatego ich wykonaniem nie powinni zajmować się dyletanci. Wysoka jakość obróbek może świadczyć o profesjonalizmie dekarza. Dlatego warto wybrać takiego fachowca, który będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania klienta z nawiązką.

Pasy nadrynnowe i podrynnowe

Do odprowadzania wody z połaci dachowej służą pasy podrynnowe. Woda przedostaje się wprost do rynny, co pozwala ograniczyć podpływanie jej pod okap. Tego typu obróbki blacharskie zabezpieczają rynnę przed uszkodzeniami, które mogą powstawać w momencie zsuwania się z dachu zalegającego śniegu. Przedłużenie połaci dachu musi przechodzi nad zewnętrzną krawędzią rynien.

Natomiast pas podrynnowy jest głównym zabezpieczeniem deski czołowej, a także pozostałej części okapu. Stanowi również bardzo widoczny element obróbki, co pozostaje nie bez wpływu na estetykę budynku. Taką obróbkę blacharską należy wykonać bardzo starannie, zwłaszcza w przypadku połączenia z podbitką okapu.

Obróbki przyścienne

Bardzo specyficznym elementem są obróbki przyścienne. Są one montowane na styku rozmaitych materiałów. W przypadku dachów drewnianych warto zwrócić uwagę na to, że więźba dachowa nieustannie pracuje. Jest to związane ze zmiennym obciążeniem wynikającym z działania wiatru, a także zmianami wilgotności.

Zależności te są bardzo istotne. Dlatego tego rodzaju obróbki blacharskie najlepiej przygotowywać przy zastosowaniu obróbek dwuczęściowych. W takim wypadku obróbka główna jest mocowana do połaci, a do muru zabezpieczająca listwa dodatkowa Połączenie muru z listwą powinno być dodatkowo uszczelnione, na przykład dekarską masą.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Categories Biznes