TOP

Nikiel – nieszkodliwy metal czy niebezpieczny alergen?

Lekarze alarmują – alergia na nikiel dotyka coraz większej liczby Europejczyków. Mimo tego, że nikiel jest obecny na szeroką skalę w naszym najbliższym otoczeniu, to zbyt mocna ekspozycja na ten metal może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej. Jakie są przyczyny dokuczliwej alergii? Jak się leczyć? Sprawdź!

Nikiel wokół nas

Nikiel, czyli metal o srebrzystej barwie i połyskującej strukturze, jest nieodłącznym składnikiem większości metalowych przedmiotów codziennego użytku. Według ekspertów, jego zasoby wykorzystywane są do niemal 70% światowej produkcji stali nierdzewnej. W efekcie tania, niecertyfikowana biżuteria, oprawki okularów, sztućce, sprzęt AGD, guziki, zamki błyskawiczne, klamki, a nawet monety pokryte są warstwą metalu, który może wywoływać ostre reakcje alergiczne.

Objawy

Alergia niklowa może przybierać dwojaką formę – pokarmową i kontaktową. W obu przypadkach prowadzi do powstania stanu zapalnego, które objawia się przeważnie egzemą, suchością skóry, pękaniem naskórka i zaczerwienieniem. Objawy alergii są wyjątkowo dokuczliwe nie tylko przez swąd i uczucie pieczenia, ale również przez dyskomfort związany z widocznymi plamami na skórze.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest zazwyczaj zaczerwieniona skóra w okolicy pępka i na nadgarstkach, sucha i pękająca skóra dłoni oraz wysypka w miejscu, gdzie zazwyczaj nosimy zegarek, naszyjnik albo bransoletkę.

Leczenie

Jak leczyć alergię niklową? Pierwszym krokiem na drodze do zredukowania przykrych objawów alergii jest ograniczenie do minimum kontaktu z alergenem. Całkowite wyeliminowanie niklu ze swojego otoczenia jest niemożliwe, dlatego niezbędne jest stosowanie specjalistycznych środków, które stworzą na skórze barierę ochronną. W ten sposób szkodliwe jony nie będą wnikać w głąb skóry, a alergicy nie będą odczuwać żadnego dyskomfortu.

Categories Ciekawe