TOP

Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

Jeszce całkiem niedawno, umiejętność jazdy na nartach była sportem poniekąd “dziedzicznym”. Oznacza to, że od dawna dzieci były uczone mimochodem przez swoich rodziców tej umiejętności. Z roku na rok z kolei narciarstwo przeżywa prawdziwy renesans. Na potęgę rozbudowują się stoki, przybywa szkółek narciarskich. Dlatego warto skorzystać i spróbować swoich sił w jeździe na nartach.

Na początek zadbaj o kondycję

Z racji iż narciarstwo jest sportem wymagającym dobrej sprawności fizycznej, warto zadbać o swoją kondycję i formę. Dlatego warto przed spróbowaniem swoich sił w jeździe na nartach, zacząć biegać, ćwiczyć na orbitreku lub zacząć regularnie pływać na basenie.

Jeżeli nie masz możliwości aby wykonywać wyżej opisane aktywności sportowe, możesz je zastąpić np. gimnastyką. Idealne będą ćwiczenia, które zaangażują pracę nóg, wzmocnią je. Ważne są także sprawne mięśnie brzucha. Idealnymi ćwiczeniami do wykonania, będą zatem przysiady oraz brzuszki. Tego rodzaju aktywność, rozpoczęta na miesiąc lub dwa przed planowanym białym szaleństwem, w zupełności wystarczy aby poradzić sobie na stoku.

Sprzęt narciarski

Wybierając się pierwszy raz na stok, dobrze byłoby dobrać idealny sprzęt narciarski u profesjonalisty. Na początek w zupełności wystarczą narty wraz z wiązaniami narciarskimi atomic oraz buty, wypożyczone w wypożyczalni. Przekonamy się czy w ogóle ten rodzaj sportu nam odpowiada. Ponad to w wypożyczalni, możemy liczyć na fachową pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz jego poprawnych ustawień.Bardzo ważną sprawą jest aby wiązania narciarskie atomic zostały idealnie dopasowane do wagi oraz wzrostu narciarza. Samodzielne ustawianie parametrów dla osoby początkującej jest raczej nie do wykonania. Tu potrzebne jest fachowa wiedza oraz umiejętności. Źle ustawione wiązania narciarskie atomic mogą np. wypiąć się z nart podczas przewrócenia się. A to zdecydowanie doprowadzi do kontuzji.

Jeżeli spodoba nam się jazda na nartach, w niektórych wypożyczalniach będziemy mogli nie tylko wypożyczyć sprzęt ale także kupić go.

Narty wraz z wiązaniami narciarskimi atomic i buty to nie wszystko w kwestii sprzętu. W Polsce nie ma obowiązku jazdy na nartach w kasku, ale w trosce o własne bezpieczeństwo, warto zainwestować pieniądze i go kupić lub również wypożyczyć.

Przydadzą nam się także gogle, ciepłe spodnie oraz sportowa kurtka.

Nauka

Jeżeli próbujemy pierwszy raz, wybierzmy się na specjalne tzw. “ośle łączki”, które znajdują się w pobliżu stoków narciarskich dla osób już jeżdżących. Możemy sami spróbować czy czujemy narty. Możemy również skorzystać z lekcji u profesjonalnego instruktora nauki jazdy na nartach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiązania narciarskie atomic – https://proshop.com.pl/13-wiazania-narciarskie.

Categories Zdrowie i Uroda