TOP

Narciarstwo skiturowe czyli wspaniała zimowa przygoda

Wyjazd na narty zwykle kojarzy się ze spędzaniem kilku dni pod rząd na stoku. Chociaż to wspaniała i ekscytująca perspektywa, zimowy urlop może być jednak odrobinę bardziej urozmaicony. Można na przykład wybrać się na narty skiturowe, a zatem poznać górskie krajobrazy z trochę innej perspektywy.

Czym jest narciarstwo skiturowe i dla kogo jest odpowiednie

Narciarstwo skiturowe to połączenie narciarstwa biegowego i zjazdowego. Trasy skiturowe są zatem przygotowywane w taki sposób, że część przebiega po płaskim terenie, część to dosyć strome podejścia w górę, a następnie zjazdy w dół. Brzmi to wyjątkowo ciekawie, nieprawdaż? Narciarstwo skiturowe oferuje znacznie większe urozmaicenie, między innymi właśnie na totalnie inną organizacją teraz niż w przypadku narciarstwa tylko biegowego. Aby uprawiać narciarstwo skiturowe trzeba zakupić odpowiednie narty.

Szkolenia skiturowe

Narty skiturowe łączą w sobie elementy nart biegowych oraz zjazdowych. Trzeba zatem posiąść umiejętność poruszania się po stosunkowo płaskim terenie, ale też wchodzenie na nich pod górę. Szkolenia skiturowe zawierają zatem elementy nauki tego, jak przygotować narty do wspinaczki po przez zapięcie fok, ale też jak przetransformować jej później w narty do zjazdu. Oczywiście można się tego uczyć na własną rękę, jednak szkolenia skiturowe to podstawowa wiedza w pigułce, która jest przekazywana przez profesjonalistów w sposób przystępny. Dzięki temu stosunkowo szybko można ruszyć na trasę, szczególnie jeżeli już wcześniej jeździło się na nartach. Narciarstwo skiturowe nie jest bowiem przeznaczone dla totalnych nowicjuszy. Mowa tutaj głównie o jego elementach zjazdowych, które zwykle odbywają się gdzieś w terenie, nie na przygotowanym stoku.

Bezpieczeństwo na trasie

Narciarstwo skiturowe może wydawać się stosunkowo proste, szczególnie jeżeli myśli się o części biegowej. Nie należy jednak w ten sposób postrzegać tego sportu, a samotnie na trasę wybierać się tylko i wyłącznie wtedy, gdy już ma się odrobinę doświadczenia. Poza tym zawsze warto przyswoić sobie trochę wiedzy zwiększające bezpieczeństwo w górach, a także wyposażyć swój plecak w odpowiedni sprzęt, taki jak na przykład najprostsza łopata czy detektor. Podczas szkolenia skiturowego dobrze jest również poprosić o przedstawienie wiedzy na temat zachowania podczas schodzenia lawiny. Dzięki temu każdy w górach będzie mógł zachowywać się bardziej roztropnie, oraz lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo, a w naprawdę nagłych sytuacjach – po prostu uratować się.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.

Categories Ciekawe