TOP

Jasne jak słońce

Decyzja w zakresie wyboru oświetlenia powinna być motywowana wyłącznie indywidualnym gustem użytkownika. Ostatecznie tak najczęściej bywa – klient podczas wybierania nowego oświetlenia najczęściej sugeruje się własnymi upodobaniami. Taka decyzja może być powiązana jednak również z kwestią zdrowia narządu wzroku. Warto zrozumieć mechanizm kierujący nami podczas wybierania oświetlenia, aby zakup był świadomy i satysfakcjonujący.

Na pierwszy rzut oka

Nie jest kwestią oczywistą, że preferencje związane z oświetleniem kierowanie są zdrowiem naszych oczu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niebieskie światło emitowane przez elektroniczne urządzenia, w których ekrany się wpatrujemy, rzutują na nasze odczuwanie światła. Aby uniknąć dyskomfortu związanego z nadwrażliwością na światło, warto udać się do okulisty. Specjalista ten może pomóc w dobraniu okularów pomocnych podczas długiej pracy przy komputerze. Przy podjęciu decyzji o tego typu praktyce warto odroczyć w czasie zakup nowego oświetlenia. Dopiero po upływie kilku miesięcy od rozpoczęcia noszenia specjalistycznych okularów, nasze możliwości związane z odczuwaniem światła pozwalają ocenić, na ile dane oświetlenie nam odpowiada. Może okazać się, że dyskomfort związany był właśnie z tego typu nadwrażliwością. Warto to sprawdzić przed wybraniem się na zakupy w celu odnalezienia oświetlenia marzeń.

Oświetlenie Barokko

O ile wybór oświetlenia dla osoby prywatnej nie jest uciążliwą i sporną kwestią – dobrze wiemy bowiem, co odpowiada nam i naszym domownikom – o tyle trudniej zadecydować o wyborze oświetlenia w przypadku biur bądź innych miejsc zrzeszających większe grupy niezależnych od siebie ludzi. Częstą sytuacją są różnice w odczuwaniu światła. Niektórzy wolą pracować w niemalże ciemnych pomieszczeniach. Inni natomiast odczuwają stałą potrzebę doświetlania pomieszczenia, w którym wykonują swoją pracę. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia, którego moc i barwa dostosowana jest do aktualnego światła dziennego. Światło to nie wygasa w nocy całkowicie, jednak współgra z naturalną, nocną aurą, dzięki czemu jest ono możliwie naturalne. Wówczas zdecydowanie mniejsza ilość użytkowników tego świata doświadcza dyskomfortu.

Kiedy wybieramy oświetlenie, należy bowiem sugerować się większością jego potencjalnych odbiorców. Dobre oświetlenie może posłużyć danemu pomieszczeniu na długie lata mimo upływających mód. Uniwersalność to jego dodatkowy atut, a prawidłowy dobór oświetlenia gwarantuje lepsze zdrowie naszych oczu.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Categories Dom i Wnętrze