TOP

Cyna – jej złomowanie i przetwarzanie

Cyna to jeden z metali, charakteryzujących się stosunkowo niską temperaturą topnienia. Dlatego, jedno z jej najpopularniejszych zastosowań to bycie głównym elementem lutu, używanego w procesie lutowania. Spośród przedmiotów używanych na co dzień, cyna jest ważnym składnikiem składnikiem puszek, czy innych elementów metalowych, gdyż używana jest jako powłoka antykorozyjna. Stosuje się ją również jako element wielu urządzeń elektronicznych, ponieważ jest dobrym przewodnikiem. Jej stop z miedzią to spiż, znany z produkcji dzwonów, czy armat w dawnych czasach.

Uniwersalność zastosowań sprawiła, że cyna to pierwiastek chemiczny powszechnie używany i obecny w naszym życiu. Dlatego nadmiar i niepotrzebne ilości cyny mogą znaleźć swoje miejsce na złomowisku, gdzie czekać będą na swoje drugie życie.

Recykling cyny, podobnie jak innych metali, jest prosty i nie odbiega znacząco od przetwarzania innych metalowych surowców. Dzięki temu z przedmiotami wykonanymi z użyciem tego pierwiastka, bez problemu możemy udać się na skup cyny.

Co można sprzedać?

Oczywiście, nie warto sprzedawać antyków pokrytych cyną, gdyż ich wartość jest z pewnością wyższa, niż cena surowców, z jakich zostały wykonane. W skupach natomiast przyjmowana jest czysta cyna, bez domieszek innych metali, jak również ta, połączona z ołowiem lub srebrem (służąca do lutowania), oraz ta, która stanowi powłokę antykorozyjną dla metalowych przedmiotów codziennego użytku. Tak więc każdy przedmiot ją zawierający, można oddać na złom cyny.

Recykling cyny – co nadaje się do przetworzenia?

Niemal każdy z wyrobów zawierających cynę nadaje się do ponownego wykorzystania, dlatego będą one chętnie kupowane przez przedsiębiorców prowadzących skupy. Jednak największą cenę osiąga czysta cyna. Wybór odpowiedniego miejsca, gdzie prowadzony jest skup cyny, będzie dla nas bardzo istotny, gdyż powinniśmy szukać miejsc posiadających urządzenie do mierzenia zawartości metali w produktach. Będziemy mieli wtedy pewność, że sprzedajemy nasze metalowe odpady za cenę adekwatną do ich składu.

Złom cyny, podobnie jak innych metali staje się w dzisiejszych czasach koniecznością. Rosnące ceny wydobycia surowców, połączone z ich ograniczonymi zasobami, prowadzą do tego, że przetwarzanie, czyli recykling, to w dzisiejszych czasach nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy i środowiska, ale i konieczność płynąca z odpowiedzialności za naszą wspólną planetę. Warto pamiętać o naszej roli w tym, aby Ziemia była lepszym miejscem do życia, następnym razem, gdy będziemy coś złomować.

Categories Ciekawe