TOP
Charakterystyka glebogryzarek

Charakterystyka glebogryzarek

Glebogryzarka jest jednym z kilku typów urządzeń rolniczych stosowanych do uprawy wtórnej. Tego typu urządzenie wykorzystuje ruch obrotowy dysków lub zębów, przebijając glebę. Sprzęt tego typu można kupić, jednak w wielu firmach dostępna jest glebogryzarka do wypożyczenia.

Konstrukcja i budowa glebogryzarki

Glebogryzarki typu zębatego są często podobne w formie do dłutowników, ale ich cele są różne. Zęby glebogryzarki pracują blisko powierzchni, zwykle w celu zwalczania chwastów, podczas gdy dłuta wiertnicy dłutowej pracują głęboko pod powierzchnią, łamiąc twardą strukturę gleby. Istnieje wiele firm, w których dostępna jest tego typu glebogryzarka na wynajem. Małe rolki zębate pchane lub ciągnięte przez jedną osobę są używane jako narzędzia ogrodowe na małą skalę, na przykład do użytku domowego lub do małych ogrodów targowych. Dobra wypożyczalnia glebogryzarek posiada na wynajem również takie urządzenia. Glebogryzarki są zazwyczaj samobieżne lub ciągnięte za ciągnikiem dwukołowym lub ciągnikiem czterokołowym. W przypadku ciągników dwukołowych, są one sztywno zamocowane i napędzane sprzęgami do przenoszenia ciągników. W przypadku ciągników czterokołowych, zwykle są one przyczepione za pomocą trzystopniowego zrzutu i napędzanego napięciem. Każda glebogryzarka do wypożyczenia spełnia tego typu wymagania konstrukcyjne.

Funkcje i zastosowania glebogryzarki ogrodowej

Glebogryzarki ogrodowe to małe urządzenia do uprawy roli, stosowane w małych ogrodach, takich jak ogrody domowe i nieduże ogrody komercyjne, mogą dostarczać zarówno uprawę pierwotną, jak i wtórną. Każda wypożyczalnia glebogryzarek posiada wiele modeli ogrodowych.Główną funkcją glebogryzarki jest kontrola chwastów między rzędami ustalonego zbioru. Czasami określane jako glebogryzarki ślimakowe, tego typu urządzenia mają zwykle dwa ostrza centralne, które wycinają chwasty z korzeni w pobliżu podstawy uprawy. Każda glebogryzarka na wynajem jest w stanie wykonać takie zadanie.
Mała glebogryzarka jest zwykle napędzana silnikiem benzynowym z obracającym się zębami i nie posiada napędzanych kół. Aby utrzymać maszynę przed zbyt szybkim tempem pracy, regulowana łopatka jest zwykle zamocowana w taki sposób, że działa jak hamulec spowalniając maszynę i umożliwiając rozpylanie gleb. Operator może kontrolować siłę tarcia i hamowania, podnosząc i opuszczając kierownicę sternika. Obróbka rotacyjna jest znacznie szybsza niż ręczne sterowanie, ale trudniejsza w obsłudze Sprzęt każdego typu znaleźć można w wypożyczalni glebogryzarek.

Categories Ciekawe